fbpx

Новости

Менопауза или втор пубертет кај жените

Менопаузата е пресвртна точка во животот на секоја жена.

Таа е неизбежна природна појава проследена со телесни и психолошки промени.

Жешки бранови, зголемување на телесната тежина, несоница, нервоза, необјасливи промени во расположението, сексулани промени, уринарни инфекции, уринарна инконтиненција, одсуство на менстурација се главните симптроми кои варираат од жена до жена.

Д-р Дејан Огњеновик, гинеколог во Болница Неуромедика зборува за истата во прилог за Сител Тв.

 

Д-р Дејан Огњеновиќ

Гинеколог

Сподели

Напишете коментар